
Anđelika
Anđelika (Angelica archangelica), dvogodišnja i trajno zeljasta biljka iz porodice štitarki (Apiaceae). Skupljaju se list , korijen i sjeme , a udomaćena je u umjerenom i subarktičkom pojasu sjeverne hemisfere.U prošlosti jedna od glavnih ljekovitih biljaka uz konoplju i mažuran.
Klinički odobrena uporaba zadržala se danas u svim zemljama svijeta, osobito u europskoj fitoterapijskoj praksi.
Njezin korijen se koristi poput biljke artičoke, gorkog pelina, paprene metvice, stolisnika i njemačke kamilice. Okus čaja korijena anđelike podsjeća na koncentriranu juhu od celera.
Korijen sadrži do 1,5% eteričnog ulja (sadrži pinen, felandren, ostenol i druge tvari). Iste količine eteričnih ulja nalazimo i u sjemenkama dok listovi sadrže desetinu ove količine.
Farmaceuti zaključuju da zbog aktivnih sastojaka u esencijalnom ulju, anđelika posjeduje (antioksidativna, antimikrobna, protuupalna i insekticidna svojstva). Čaj od sušenog korijena anđelike pomaže kod prehlade, grlobolje, groznice, glavobolje, menstrualnih problema, potiče probavu i pospješuje apetit. Čaj pospješuje cirkulaciju krvi zbog toga je pogodan za osobe s visokim krvnim tlakom.
Korijen anđelike se može koristiti kao začin tako da se usitni u prah (kao đumbir). Čaj se priprema tako što se 1 čajna žlica (2,5 g) korijena prelije s 3 dl kipuće vode, ostavi poklopljeno 20-30 minuta, potom procijedi. Čaj se može piti 2 puta dnevno po jedna šalica, najbolje nezaslađen. Čaj korijena anđelike povećava razinu šećera u krvi pa se ne preporučuje dijabetičarima kao i trudnicama i dojiljama.

Slatki komorač
Komorač ( Foeniculum vulgare), je dvogodišnja biljka iz porodice štitarki (Apiaceae).
Jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci.
Poznat još pod nazivom (slatki kopar, koromač i janež).
Plod je duguljast, rebrast i malo spljošten, jakog mirisa i slatkastog okusa. Cijela biljka je ljekovita.
Plodovi komorača koriste se kao pripravci koji pomažu protiv nadimanja i probavnih tegoba, grčeva u probavnom sustavu, pospješuje iskašljavanje, apetit, regulira cikluse mjesečnice, pospješuje izlučivanje mlijeka, zaustavlja razmnožavanje mikroorganizama, stimulira funkciju bubrega i pospješuje izlučivanje mokraće kao i protiv raznih reumatskih bolova.
Pripravci komorača pomažu u pravilnoj funkciji crijeva, vlaknaste tvari vežu na sebe otrovne i masne tvari u crijevima odstranjujući tako otrove iz tijela i tako smanjuju razinu kolesterola i masnoće u krvi.
Kukuruzna svila
Kukuruzna svila (Zea mays), jednogodišnja biljka iz porodice trava (Poaceae). Porijeklom iz Srednje Amerike. Kao prirodni lijek koristi se kukuruzna svila od koje se pravi čaj.
Kukuruzna svila u vidu čaja je jedan od najjačih prirodnih diuretika. Već i nakon kratkog konzumiranja čaja, u ljudskom se organizmu znatno povećava količina izlučene mokraće i to bez štetnih posljedica.
Čaj posebno pomaže kod osoba koje pate od bolesti gdje sakupljanje vode ima nepovoljno djelovanje na organizam. Dulji period korištenja čaja može rastvoriti kamen u bubregu, te pomoći kod izbacivanja pijeska iz bubrega.
U kukuruznoj svili nalazimo spojeve kao što su:
- flavonoidi
- sluz
- saponini
- vitamini C i K
- kalij
Dobro je i to što se kukuruzna svila može kombinirati s drugim ljekovitim biljkama, kako bi se povećao učinak na organizam.
Pomaže u detoksikaciji i izbacivanju toksina iz ljudskog tijela. Zbog značajnih količina vitamina K čaj može pomoći u procesu zgrušavanja krvi u tijelu.
Dokazano čaj pomaže u smanjenju krvnog tlaka, suzbija bolove uzrokovane artritisom, kod žutice i poremećaja prostate.
Pomaže kod menstrualnih tegoba i predmenstrualnog sindroma. Pojačava cirkulaciju i čisti krv. Kada se primjenjuje na koži, čaj od kukuruzne svile pomaže kod rana i čireva na koži.
Priprema čaja je jednostavna. Jedna jušna žlica čaja se prelije s 3 dl kipuće vode te se ostavi poklopljeno 5 minuta, procijedi se i konzumira.
Čaj se može piti 3 puta dnevno, barem jedan sat poslije obroka. U većini slučajeva, kukuruzna svila je pogodna za svakodnevnu upotrebu bez posebnih upozorenja.
U rijetkim slučajevima možete dobiti osip na koži. Kukuruzna svila ima blago sladak okus, pa je čaj ugodan za piti. Ako ste odlučili sami skupiti kukuruznu svilu za pripremu čaja, jako je važno da to učinite na mjestu gdje znate da kukuruz nije tretiran pesticidima.
Sladić
Sladić (Glycyrrhiza glabra), višegodišnja je zeljasta biljka iz porodice mahunarki (Fabaceae). Poznat po drugim imenima (slatki korijen, gospino bilje, slatko drvo i slatki bagrem).
Korijen sladića samljeven se koristi kao zamjena za šećer. Kemijska supstanca glicirizin koja se nalazi u korijenu je 50 puta slađa od glukoze. Korijen sadrži nekoliko stotina ljekovitih tvari u sebi pa kažemo da je prava riznica aktivnih tvari.
U sebi sadrži:
- vitamine B1, B2, B3, B5
- vitamin E
- željezo
- saponine
- flavone
Zbog djelovanja na hormon kortizol, pojačava otpornost na stres i preporučuje se kod teških fizičkih i psihičkih napora, a ponaša se i kao antidepresiv. Čaj blagotvorno djeluje na žene koje prolaze kroz menopauzu.
Korijen sladića jača imunitet, pomaže kod bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija. Ublažava i dišne tegobe, pomaže kod bronhitisa, želučanih problema (čir na želucu i dvanaesniku), štiti od srčanih bolesti, suzbija bolove u mišićima i zglobovima.
Pomaže u slučaju opadanja kose ,napravite sebi pastu od dvije žličice mljevenog korijena sladića , 4 žličice mlijeka i prstohvat šafrana. Kritična mjesta na glavi mažite navečer prije spavanja, ostavite kratko da djeluje i isperite. Preporučuje se čaj ženama koje imaju policistične jajnike.
Čaj se priprema tako da se 1 čajna žličica prelije s 3 dl kipuće vode te se kuha na laganoj vatri 5-10 minuta. Pije se 3 puta dnevno. Najčešće se može koristiti u kuri od 4-6 tjedana, ne duže.
Ne smije se uzimati kod opstrukcije žučnih vodova i hepatitisa, povišenog krvnog tlaka, zajedno sa kardiotoničnim glikozidima i diureticima.

Borovica
Borovica (Juniperus communis), je zimzeleni dvodomni grm, ili manje drvo iz porodice čempresovki (Cupressaccae).
Kroz povijest se jako često koristila kao prirodni lijek protiv zastoja mokraće, dezinfekciju mokraćnih organa, bolje iskašljavanje, protiv raznih bolesti želuca i bubrega.
Borovica djeluje kao diuretik i antiseptik. Uvijek se koristi kod neupalnih procesa u bubrezima, kod smanjenog izlučivanja urina, oteklina zglobova, vodene bolesti i kod reumatskih tegoba.
Djeluje kod svih oboljenja u kojima su uzročnici bakterije (cistitis, nefritis i pijelitis). Osim što se koristi za probleme mokraćnog sustava, borovica pomaže i kod respiratornih tegoba kao što su bronhitis i višak sluzi, kod edema koji su posljedica lošeg optoka krvi.
Odlično se uklapa u čajne mješavine za poticanje metabolizma i kod tegoba šećerne bolesti.
U svojem kemijskom sastavu plodovi sadrže:
- eterično ulje
- flavonoide
- flavonske glikozide
- pektin
- smolu
- gumu
- razne voskove
- katehinske trjeslovine
Ne koristi se kod akutnog nefritičkog sindroma (akutni glomerulonefritis, postinfekciozni glomerulonefritis), tj. upale glomerula koja dovodi do iznenadne pojave krvi u mokraći (hematurija), uz nakupine crvenih krvnih stanica (cilindre) i različite količine bjelančevina u mokraći.
Čaj se priprema od jedne čajne žličice zdrobljenih plodova koji se preliju s 3 dl kipuće vodom te se ostavi poklopljeno 10 minuta. Može se piti 2-3 šalice na dan.
U ovom blogu, korišteni su izvori iz sljedećih knjiga, koje svakako možete pročitati za više informacija:
1. Grlić, Ljubiša, Samoniklo jestivo bilje, Zagreb (1981.), Školska knjiga.
2. Kremer, Dario; Krušić-Tomaić, Irena, Od sjemenke do ploda- Vodič kroz svijet drveća i grmlja Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Krasno: Javna ustanova “Nacionalni park Sjeverni Velebit” 2015.
3. Forenbacher, Sergej, Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb (2001), Školska knjiga.
Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.
Želite još savjeta vezanih za prirodne čajeve?
Molimo da nam se javite preko našeg Contact Forma.