
Matičnjak (Melissa officinalis)
„Zagrijavaju želudac i potiču probavu… protjeruju svaku tugu i strah i uveseljavaju snove… protiv slabosti i nemoći srca…“ tako je o listovima matičnjaka pisao Jakob Theodor Tabernaemontanus. Matičnjak se upotrebljava već više od dva tisućljeća u medicini. Već je Plinije u svojoj Naturalis historia, a Dioskurid u svom djelu Materia medica izvještavao o terapeutskoj primjeni matičnjaka.
U prvom redu se koristio kao sredstvo za srce i želudac. Bio je omiljen među arapskim srednjovjekovnim liječnicima, a Avicena je istaknuo djelovanje na probavni trakt.
Matičnjak pripada među biljke usnače, a zbog limunaste arome nazive se i limunka. To je trajna uspravna biljka zelenih, razgranatih stabljika koja može narasti do 90 cm visine. Listovi su jajstog oblika dugi od 2 do 6 cm i široki od 1,5 do 5 cm. Mali bijeli usnati cjetovi skupljeni su pršljenasto u pazušcima gornjih listova. Cvate u ljetnim mjesecima.
U medicini se koriste svježi ili osušeni listovi matičnjaka, a karakteristični sastojci su:
- eterično ulje
- spojevi kavene kiseline
- flavonoidi
Kliničke studije s matičnjakom kao pojedinačnom tvari pokazuju njegovo sedativno i antivirusno djelovanje, a kod pacijenata sa izraženom demencijom smanjenje uznemirenosti zbog navedenog stanja.
Pomaže u simptomima stresa, te opušta tijelo i um. Unutarnja primjena pripravaka od matičnjaka preporučuje se pri napetosti, nemiru i zbunjenosti, poremećajima spavanja, te kod funkcionalnih želučano-crijevnih tegoba, stoga se smatra da može pomoći kod:
- živčanih bolesti
- želučanih bolesti kao posljedica neuroze
- nervoznom lupanju srca
- povraćanju
- migreni
Za vanjsku uporabu primjenjuje se eterično ulje listova matičnjaka u kremi ili gelu, a eksperimentalno je potvrđen mogući pozitivan utjecaj protiv herpesa i drugih virusa smanjivanjem upala i djelovanjem protiv mikroba. Izvana se upotrebljava pri reumatskim tegobama, kod živčanih bolova i ukočena vrata.
Za čaj od matičnjaka potrebno je 3 čajne žličice listova preliti s 1,5 dl vrele vode, pokriti, ostaviti da odstoji 10 min i piti po potrebi. Osobe koje koriste terapiju za štitnu žlijezdu i sedative trebaju se prije korištenja čaja posavjetovati s liječnikom.

Iđirot (Acorus Calamus)
Iđirot je biljka poznata u narodu po imenima vodeni božur, vodena sabljica, baban, mirišljavi šaš i sl.
Rasprostranjena je po Europi, Aziji, te u Sjevernoj Americi, a karakteristično raste u kolonijama pokraj voda stajaćica i tekućica što razjašnjava postanak navedenih naziva u narodu.
Iđirot je zeljasta biljka iz porodice šaševa, dugih listova do 1 m. Cvjetovi su skupljeni u klipove ili grozdove na vrhu stabljike, te su sitni i žuto zelene boje, a podanak je razgranat.
Glavni sastojci iđirota su eterično ulje, tanini i gorke tvari:
- akorin
- akoretin
- glikozidi
- flavonoidi
Ljekovito djelovanje njegovih sastojaka učinkovito je kod sljedećih poteškoća:
- želučano – crijevnih poteškoća
- proljeva
- nadutosti
- kašlja
- astme
- lupanja srca
- poboljšava koncentraciju i pamćenje
Iđirot se može koristiti kao nervni tonik kod melankolije hipohondrije, pospješuje mokrenje i pojačava znojenje, stoga je koristan kod raznih stanja kao što je upala pluća, gripa i bronhitis.
Protiv navedenih stanja pripravlja se čaj od iđirota tako da se oko 20 g osušenog i usitnjenog podanka prelije s pola litre vruće vode, te se ostavi da odstoji 20 minuta. Pripremljeni čaj piti 3 puta dnevno po jednu šalicu. Za poticanje rada želuca najbolje ga je piti prije jela, a za istjerivanje plinova i sprječavanje nadutosti nakon obroka.
Preparati od iđirota su neškodljivi i pri dužoj upotrebi, no trudnice i dojilje bi trebale izbjegavati konzumaciju iđirota, kao i osobe koje koriste lijekove za snižavanje krvnog tlaka ili antidepresiva budući da sastojci mogu međusobno interferirati.

Đumbir (Zingiber officinalis)
Riječ đumbir kao i latinski naziv zingiber dovode se u vezu sa staroindijskim imenom shringavera. I doista se korijen đumbira kao ljekovite biljke spominje već u ranim sanskrtskim spisima, u starim kineskim tekstovima i poslije u grčkoj, rimskoj i arapskoj medicinskoj literaturi staroga vijeka. Na teritorij srednje Europe probio se kao začin s kojim se intenzivno trgovalo, ali ga sve tradicionalne fitoterapije svijeta preporučuju kod probavnih tegoba.
Đumbir je puzajuća višegodišnja biljka na debelom lukovičastom podanku. U proljeće iz njega naraste zelena uspravna stabljika visoka 60 cm i uskih listova koji odumiru svake godine. U doba cvatnje ravno iz korijena nikne klas koji nosi bijeli ili žuti cvijet. Jak, vitalan podanak, koji lako niče i stvara nove biljke, simbolizira ljudsku snagu koja se crpi iz zemlje, izvora bogatstva.
Đumbir koji se upotrebljava u medicini i začin potječu iz uzgoja. Za lijekove se koristi oguljen svjež ili suh podanak. Važni farmakološki djelatni sastojci su
- gingeroli
- šogaol
- diarilheptanoidi
te eterično ulje s glavnim komponentama zingiberenom i zingiberolom. Ulje đumbira poznati je stomahik, tonik i afrodizijak.
Đumbir se preporučuje pri:
- želučano – crijevnim čirevima
- zatvoru i nadutosti
- povraćanju
- nedovoljnog stvaranja žuči
- kašlju
- problemima s mokrenjem
- tegobama u donjem dijelu tijela
- reumatičnim bolestima
- migreni
- kroničnog umora
Poznat je i kao djelatno sredstvo za poticanje teka. Osim toga, ubrzava i probavne procese, ali i poboljšava cirkulaciju. Kao začin korijen đumbira je pomoć ponajprije onim ljudima koji pate od nervoznog i osjetljivog želuca i koje muče nadimanja.
Sama primjena đumbira kao prehrambenog proizvoda često nije dovoljna kako bi se postiglo medicinsko djelovanje, stoga se đumbir može konzumirati kao gotov lijek u obliku kapsula ili praha đumbira.
Čaj se priprema od jedne žličice naribanog korijena na pola litre vruće vode. Za detoksifikaciju preporučuje se piti tri do četiri šalice čaja od đumbira dnevno.
Iz sigurnosnih razloga upozorava se da se pripravci od đumbira ne uzimaju u trudnoći, no đumbir je prikladan za liječenje mučnina u vrijeme trudnoća. Osobe koje pate od žučnih kamenaca ili piju lijekove za sprječavanje zgrušavanja krvi, prije uzimanja trebali bi se posavjetovati s liječnikom.

Ružmarin (Rosmarinus officinalis)
Belgijska legenda ne kaže da djecu donose rode, nego da se vade iz grma ružmarina.
Taj vazdazeleni razgranati grm raste do visine 150 cm. Od starog se vijeka uzgaja kao ljekovita biljka najviše zbog poticanja probave, a u 16. st. dao je i prvi destilirani parfem.
Duguljasti listovi su lagano dlakavi, a cvjetovi većinom plavi. Ružmarinska kiselina je protuupalni spoj. Dokazano je njegovo hepatoprotektivno i diuretičko djelovanje.
Farmakološki važni sastojci su:
- flavonoidi
- triterpeni
- derivati kavene kiseline
- diterpeni
- eterično ulje
Sastojci u ružmarinu dokazano poboljšavaju dugotrajno pamćenje sprječavajući djelovanje enzima koji bi u normalnim okolnostima blokirali neke funkcije mozga.
Biljka također ubrzava funkcije mozga poticanjem protoka krvi kroz moždana tkiva i pročišćavanjem krvi. Kod probavnih i žučnih tegoba, glavobolje, nadutosti i usporene probave preporučuje se unutarnja primjena, te vanjska pri reumatičnim tegobama i poremećajima prokrvljenosti kao popratna terapija. Inhalacija eteričnog ulja ružmarina poboljšava pamćenje.
Ne preporučuje se koristiti u trudnoći ili tijekom dojenja, te kod povišenog krvnog tlaka. Od nuspojava su moguće neke alergijske reakcije. Eterično ulje ružmarina ne uzima se oralno, nego se svježi ili sušeni ružmarin konzumira kao začin za hranu, te čaj. Upotrebljavaju se gotovi pripravci za vanjsku primjenu ili uvarci listova.
Čaj se spravlja na način da se 1 čajna žličica listova prelije s 1,5 l vrele vode i ostavi se da odstoji 15 minuta. Piti više puta na dan po 1 šalicu
U ovom blogu, korišteni su izvori iz sljedećih knjiga, koje svakako možete pročitati za više informacija:
- Stribor Marković, Fitoaromaterapija, Zagreb (2010.), Cedrus centar
- Marc Cohen, Prirodno liječenje po preporuci liječnika, Zagreb (2016.), Mozaik knjiga
- Jorg Grunwald, Christof Janicke, Zelena ljekarna, Zagreb (2006.), Mozaik knjiga
Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.
Želite još savjeta vezanih za prirodne čajeve?
Molimo da nam se javite preko našeg Contact Forma.